24.březen 2018 Svátek má FALCO


Výživa psů - odpovědi

Změna granulí
Dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, je dobré psovi kupovat pořád stejný druh granulí nebo by se to mělo střídat s jinými? Předem děkuji za odpověď, Jana
Odpověď:  Dobrý den, jestli kupujete „granule – kompletní krmivo“ a vašemu pejskovi chutnají, není důvod je měnit za jiné. Jak se granule přejí, řekne si pejsek sám a potom budete muset hledat náhradní řešení. 
Postup při krmení štěněte

Dotaz: Dobrý den, koupili jsme si štěňátko knírače velkého. Původní majitelka krmila štěňátko 3x denně granulemi BONO junior a v poledne je navíc namáčela do kravského mléka. Mé otázky jsou: Do jakého věku krmit štěňátko 3x denně? Je vhodné namáčet štěněti granule do mléka? A jak je to vůbec s podáváním mléka štěňatům? Děkuji. Lucie Nováková
Odpověď: Štěňata jsou postupně odstavována kolem čtvrtého týdne věku štěněte. Nový majitel získává svého pejska mezi 6. – 7. týdnem věku. Z hlediska výživy ve věku 6. či 7. týdnů není již třeba zařazovat do jídelníčku mléčné náhražky. 
     V případě, že štěňátko krmíte suchým granulovaným krmivem je zpočátku vhodné před podáním mírně granule rozvlhčit mlékem, masovým vývarem či vodou. Změkčení granulí umožňuje štěněti jejich lepší příjem. Důležité v tomto případě však je, okamžitě po nakrmení štěněte zbytky vyhodit a nenechávat v misce. Vlhké granule jsou náchylnější na zaplísnění.
      Častější krmení štěňat (3x i vícekrát denně) souvisí s jejich zvýšenými nutričními požadavky. V této době potřebují pejsci poměrně vysoký podíl proteinů, tuků, vápníku a fosforu. Proto se jejich denní krmná dávka rozděluje na více částí, aby jejich malý žaludek byl schopný přijmout takové množství potravy. Podle hmotnosti psa je krmná dávka upravována. U štěňat velkých a obřích plemen (kam patří i Váš pejsek) je růstová křivka poměrně strmá a stoupá až 18 měsíců. Proto takové pejsky můžeme krmit několikrát denně (podle velikosti denní krmné dávky) až do 18 měsíců. 


Pes a kočka jedí z jedné misky

Dotaz: Máme kočku a psa a někdy si navzájem jí z misky granule. Kupujeme BONO BANKET a PETTY MIX. Může pes jíst kočičí žrádlo, když mu to chutná? Nejí to samozřejmě pravidelně, jen občas. Je nějaký rozdíl mezi krmivy pro kočky a pro psy? Děkuji. Simona
Odpověď: Rozdíly mezi krmivy pro psy a kočky existují. Hlavním rozdílem jsou specifické vitamíny, minerální látky a jiné doplňkové látky, které kočky na rozdíl od psů potřebují k životu. V žádném případě však nejde o takové látky, které by negativně ovlivnili zdravotní stav psů. Pejsek tedy může kočce „slupnout její oběd“ bez újmy na zdraví, ale pravidlem by to být nemělo. Ve vašem případě (jak píšete) to pravidlem není, a proto není důvod k obavám. 

Výběr krmiva v obchodech

Dotaz: Dobrý den, poraďte prosím, v obchodech je tolik různých druhů krmiv, na co si dát pozor? Jaké krmivo zvolit? Chováme pejska – jezevčíka. Děkuji. Karel Stejskal
Odpověď: Při výběru vhodného krmiva je nutno mít na paměti, že hlavními kritérii jsou věk psa, jeho aktuální hmotnost, resp. velikost a jeho aktivita. Dále se musíte rozhodnout, zda chcete krmit pejska suchým nebo vlhkým (konzervy) krmivem. Konzervy obsahují 70 – 85 % vody, proto je třeba na pokrytí energetické potřeby vyšší množství krmiva. Optimální je krmit suchými granulemi a konzervy podávat jako doplněk stravy ke zpestření jídelníčku.
     Granulované krmivo vybírejte podle množství živin, které je uváděno na obalu. Levnější (tzv. ekonomická) krmiva obsahují nižší procentu proteinů a tuků, proto je třeba na pokrytí energie vyšší denní krmná dávka. Doporučené množství krmiva je vždy uvedeno na obalu. V obchodech musíte nejvíce dbát na to, aby jste vybíral krmiva v originálních, neporušených obalech. Tam, kde krmiva rozvažují z velkých pytlů hrozí nebezpečí navlhnutí a zaplísnění krmiva, rovněž i oxidace (žluknutí tuků).

Jak krmit pejska s minimem zubů?
Dotaz: Dobrý den, máme 11letého jorkšírského teriéra, který již má minimum zubů. Je možné kupovat stávající granule, které pouze budeme namáčet ( nepůsobí to na psa nějak špatně, když bude jíst nabobtnalé granule ) a kolikrát denně mu dávky dávat, četla jsem, že se nemají namočené granule nechávat jen tak v misce. Dosud byl zvyklý mít granulky po celý den k dispozici, takto to již nebude asi možné. Určitě není dobré, aby polykal suché granule. Asi by mu to nemuselo dělat dobře a mohl by jídlo vyzvrátit, že? Nebo krmit jen konzervami, či kapsičkami nebo to míchat s namočenými granulemi? Zkoušeli jsme granule smíchat s konzervou, ale poté při venčení byl několikrát na "velké". Děkuji za radu.
Odpověď: Dobrý den, můžete dávat i suché granule, v případě, že je váš pejsek „rozkouše“. Dle vašeho popisu si myslím, že bude vhodnější dávat granule do vody. To ovšem znamená, že musíte dát několikrát (dle mého doporučení 3x) denně a nedojedený zbytek vyhodit nebo uchovat na pár hodin v lednici a poté žrádlo trochu přihřát. Namočené granule nabobtnají, proto dávejte menší krmnou dávku než dosud.
     S vlhkým krmivem (konzervy, kapsičky) lze také kombinovat. Jestli váš pes nebyl zvyklý na tuto kombinaci, je možné, že toho snědl více a z tohoto důvodu byl vícekrát na „velké“ nebo musíte změnit druh vlhkého krmiva – jiná značka, jiné deklarované hodnoty (méně tuku).
     V případě, že dáváte pejskovi novou kombinaci jídla, postupně přimíchávejte do původního (až týden ve vašem případě), aby se organismus takovým změnám přizpůsobil.

Fenka ZLATÉHO RETRÍVRA
Dotaz:
Věk: 10 roků
Váha: 27-30 kg

Problémy:
1) Displazie obou kyčelních kloubů (jeden č. 3, druhý č. 4) zjištěná v 1,5 roce věku. Chodí už dost špatně - myslím že jí dělají velký problém schody - bydlíme ve 3. poschodí bez výtahu....Dodávali jsem různá chondroprotektiva, už si ani názvy nepamatuji, nyní bere Alavis. Nepřetěžujeme ji, chodíme jen na krátké vycházky a snažíme se aby nepřibírala.

2) Zažívací problémy: trpí opakovanými průjmy. Stane se to cca jednou za měsíc ale stále se to vrací. Dříve měla granule z kuřecím masem, ale MVDr. nám radila výměnu za jehně + rýži. Nějaký čas bylo vše v pořádku ale cca za půl roku opět průjmy - cca 1x týdně. Z tohoto důvodu jsme přešli na Eukanuba Intestinal - ale i při konzumaci tohoto krmiva k průjmu došlo. Odčervujeme ji často - mnohdy každý měsíc. Máme doma kocoura který přes léto (na chalupě) chodí ven a na radu MVDr. odčervujeme 1x měsíčně i kocoura i psa. Nyní je už celý měsíc bez průjmu - ale bojím se to říct nahlas abych to nezakřikla.....

Z důvodu že v Eukanubě Intestinal není žádný doplněk na výživu kloubů a chrupavek vyměnili jsme Eukanubu za krmivo Hills Canine Dry adult Lamb Rice. Toto krmivo podáváme cca 3 měsíce (k průjmu došlo mezitím jen jednou) ale zdá se mi že zase trochu přibírá - což je zase špatně na klouby.... Nevážím ji ale poznám hmatem na žebra že byla hubenější. Zjistila jsem až teď že toto krmivo je vhodné pro psy 1-7 roků - čili pro 10-ti letou už asi ne....

Ještě ke všemu před 14 dny prodělala malou mozkovou příhodu....už za pár hodin chodila úplně normálně ale MVDr. nám radila ať je v klidu a my ať zabráníme skákání a prudšímu pohybu. (Nosili jsme ji i po schodech - po týdnu jsem zcela odpadla já....:o)
Ale byla to určitě jen malá příhoda, do dvou dnů byla úplně v pořádku. Bere ještě lék na prokrvení mozku + b-komplex. I z tohoto důvodu si myslím že její strava by měla být s nízkým obsahem tuku.
MVDr. jí dělala veškeré odběry a má vše úplně v pořádku. Čekala jsem zda se neobjeví něco v souvislosti s těmi průjmy, ale nic vše bylo v naprostém pořádku.

A tak prosím o radu nebo Váš názor. Potřebovali bychom aby krmivo bylo:
1) dietní - asi jehně + rýže
2) s přídavkem chondra na klouby
3) aby bylo pro seniory - aby nepřibírala.
Odpověď: Pro vašeho pejska doporučuji speciální krmivo, které je k dostání u veterinářů. Naše společnost nevyrábí v současné době žádné dietické krmivo, které by bylo pro vašeho pejska vhodné.
Tvorba webových stránek eBRÁNA s.r.o. Webové stránky a kvalitní CMS